Kredi Notu En Riskli Ne Demektir?

Kredi Notu En Riskli Ne Demektir

Kredi Notu Uygulamasının Önemi

Bankalar tarafından oluşturulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu’nun tuttuğu kredi kayıtları ile oluşan kredi notu sistemi, geçmişten bugüne olan bütün kredi bilgilerinizin tutulduğu bir sistemdir. Kredi alışkanlıklarınızdan yola çıkarak oluşan kredi notu, bankaların risk değerlendirmesi yapabileceği en temel uygulamalardandır. Bankalar tarafından sıkça tercih edilen bu uygulamada; kredi başvuru sayınız, toplam kredi borcunuz, ay ay ödeme performansınız detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş algoritma ile kredi alışkanlıklarınızdan kredi puanınız ortaya çıkmaktadır. Bu puana göre de bankalar, kredi notu en riskli müşteriyi ayırt eder ve faiz politikasını buna göre belirler. Kredi notu uygulamasında kişilerin borç ödeme alışkanlıkları dikkate alınmakla beraber, yaptığınız başvuruların sayısı da yer almaktadır. Bu sebeple; gereksiz kredi başvurusu yapmamak, kredi sicilinizin bozulmaması için önemlidir. Bu raporlar hem finansal hem de reel sektör tarafından da referans olarak takip edilebilmektedir.

Kredi Notu Risk Yapısı

Kredi Kayıt Bürosu tarafından analiz edilerek belirlenen kredi puanı, 0 ve 1900 değerleri arasında değişmektedir. Kişiye göre değişen bu not, yükseldikçe iyiye işaret etmektedir. Bu sistemde en riskli nedir diye inceleyecek olursak; kişinin kredi puanı 0’a yaklaştıkça risk de artmaktadır. Bu sebeple, yüksek kredi puanı olan kişilerin kredi başvurusunun olumlu olması yüksek bir ihtimaldir. Kredi Kayıt Bürosu’nun belirlediği risk kategori aralığını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

0 ve 699 arası puan: En Riskli Kategori

700 ve 1099 arası puan: Orta Riskli Kategori

1100 ve 1499 arası puan: Az Riskli Kategori

1500 ve 1699 arası puan: İyi Kategori

1700 ve 1900 arası puan: Çok İyi Kategori

Bankalar, kredi notunuza göre kendi faiz politikasını uygulamakla beraber, ödeme gücünüzü de bu not aralığını dikkate alarak değerlendirmektedir. Kredi Kayıt Bürosu, kredi notu uygulamasında 4 ana başlığı ana performans kriteri olarak kabul etmektedir. Bu 4 ana performans başlıklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İlginizi çekebilir  Kredi notunu nasıl yükseltirim [En Basit Yöntem]

Kredi kartı ve tüketici kredisi ödeme performansınız,

Devam eden kredi hesapları ve borç durumu,

Yapılan kredi başvurusu miktarı,

Kredi kullanım oranı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*