Kredi Notu Düşük Olanlar Ne Yapmalı?

Kredi Notu Düşük Olanlar Ne Yapmalı

Kredi Notu Nedir, Niçin Uygulanmaktadır?

Kredi veren kuruluşların, yeni kredi talebinde bulunan müşterilerinin taleplerini değerlendirirken dikkate aldığın en önemli kriterlerden biri olan kredi notu uygulaması, bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na verdiği bilgiler neticesinde oluşmaktadır. Finansal geçmişinizin bulunduğu kredi raporunda bankalardan aldığınız krediler ve kredilerin detayları yer almaktadır. Kredi notum düşük bana kredi çıkar mı diye soran kişilerin sorusunu incelediğimizde; kredi notu sisteminin yeni kredi değerlendirmesinde önemli bir husus olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterileri için değerlendirmeye kredi notu ile başlamaktadır. Geliriniz yüksek olsa da kredi puanınız düşükse, bankalardan kredi almanız çok zor olacaktır. Gerek kurumsal gerekse bireysel kredi geçmişinizden oluşan kredi notu ne kadar yüksek ise bankalardan kredi alma olasılığınız da o kadar yüksek olacaktır.

Kredi Puanı Aralığı Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtlarla oluşan kredi notu, kredi değerlendirmelerinde dikkate alınmaktadır. Bu değerlendirme ise şu puan aralığına göre yapılmaktadır: 0’dan 699’a kadar En Riskli, 7000’den 1099’a kadar Orta Riskli, 1100’den 1499’a kadar Az Riskli, 1500’den 1699’a kadar İyi, 1700’den 1900’e kadar Çok İyi olarak değerlendirilmektedir. Bu veriler ışığında, kredi puanı 1500 üstü olan kişiler ödemelerini düzenli yapan, borcu fazla olmayan bir müşteri olarak algılanmakta ve kredi alma olasılığı ise daha düşük puanlı müşterilere göre daha yüksektir.

Kredi Notu Düşükse, Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notum çok düşük nasıl yükseltebilirim diye merak eden kişiler, çalışma yaparak kısa sürede kredi notunu yükseltebilirler. Kredi notunuzu yükseltmek için yapılacak çalışmayı şu şekilde sıralayabiliriz:

-Gecikmede olan tüm kredi kartı ve taksitli kredi borçlarını ödemelisiniz.

-Düzenli olarak kredi taksitlerinize ödeme yapmalısınız.

-Kredi kartı limitinizi doldurmamalı, birçok bankanın kredi kartını kullanmamalı ve çok fazla kredi kartı başvurusu yapmamalısınız.

İlginizi çekebilir  Faizsiz Konut Kredisi Uygulama Yönetmeliği

-Yüksek tutarlı harcamalardan kaçınmalı, gelirinize göre borçlanmalısınız.

-İhtiyacınız olmadığı halde kredi başvurusu yapmamalı, ihtiyacınız kadar kredi kullanmalısınız.

Yukarıda sayılan işlemleri yapmanız halinde, kredi notunuz yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır. Fakat kredi notu yükseltme ile ilgili çalışmanın sonucunu daha uzun vadede net olarak görebilirsiniz.

https://www.finanskrediler.com/kredi-notuna-bakmayan-bankalar-hangileridir-kbb-bakmayanlar/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*