İş Bankası Faizsiz Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

İş Bankası Faizsiz Konut Kredisine Nasıl Başvurulur

Ülkemizde, 1999 yılında yaşadığımız büyük Marmara depreminin ardından mevcut konutlar ile ilgili genel bir sorgulama yapılmaya başlandı. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok binanın depreme dayanıksız olduğu ve yenilenmesi gerektiği anlaşıldı. Başta hastane ve okul gibi kamu binaları ya depreme karşı güçlendirildi, ya da yıkılıp yeniden yapıldı. Aynı işlemler konutlar için de yapılmaya başlanınca ülkemizin son 15 yılı inşaat sektörü açısından son derece verimli geçti.

Bu verimliliği destekleyen bir başka unsur ise kredi faizlerinin düşmesi ve bankaların uzun vadeli konut kredileri konusunda birbirleriyle yarışır hale gelmesi oldu. Bu bankalar arasında ilk sıralarda yer alan İş Bankası faizsiz konut kredisi alma talebinde bulunanlara da bir çözüm buldu.

Faizsiz Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Faizsiz konut kredisi ile herkes tarafından bilinen standart konut kredisinin başvuru şartları arasında aslında pek bir fark yoktur. Tüm bankalar ve İş Bankası faizsiz konut kredisi şartları olarak değerlendirme yapmadan önce satın alınması düşünülen konutun değerine, talep edilen kredi miktarına ve krediyi talep edenin gelir durumuna bakarlar.

Talep edilen kredi miktarı konut ekspertiz değerinin %80’ini aşmıyorsa, kredi talep edenin aylık geliri kredi taksitlerini ödeyebilmek için yeterliyse krediye ilk aşamada ön onay verilir. Ardından yapılan detaylı araştırmada konutun hukuki durumu ile ilgili bir sorun olmadığı, kredi talep edenin de diğer banka ve finans kuruluşlarında bir borcu olmadığı tespit edildiğinde kredi genelde onaylanır ve imza aşamasına geçilir.

Faizsiz Konut Kredisi Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Bir kişi İş Bankası faizsiz konut kredisi başvuru aşamasını geçtiyse ve kredisi onaylandıysa sözleşme aşamasına geçilir. Bu aşamada diğer konut kredilerinde olduğu gibi banka yetkilileri, kredi verdikleri konuta ipotek koyar ve kredi tutarını önce kredi alanın ardından da satıcının hesabına aktarırlar. Sözleşmede kredi taksitleri, kredinin bozulma koşulları yer alır.

İlginizi çekebilir  Tapu İpoteği Kredi Özellikleri

Faizsiz konut kredilerinde, faiz yerine yüksek tutarda bir dosya masrafı peşin olarak alınır. Bu nedenle talep edilen kredi miktarının içinden ciddi bir kesinti olur. Bu nedenle faizsiz kredi kullananların kredi talep ederken bu detaya dikkat etmeleri gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*