Akbank Kredi Ara Ödeme

Akbank Kredi Ara Ödeme

Kredi Erken Ödeme

İhtiyaçlar doğrultusunda Akbank’tan çekilen krediler bazen erken ödenmek istenmektedir. Bazı kişiler taksitini erken ödemek isterken, bazı kişiler ara ödeme yapmak bazıları da krediyi tamamen kapatmak ister. Bu durumda izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Çekilen kredinin hiçbir taksitini ödemeden kapatmak istediğiniz zaman, öncelikle bunun ile ilgili Akbank kredi toplu ödeme için hesaplama yaptırmanız gerekmektedir. Bu hesaplama için krediyi çektiğiniz şube ile görüşebilir ya da Akbank’ın internet şubesinden kredi toplu ödeme hesaplaması yapabilirsiniz.

İnternet şubesi aracılığı ile hesaplamayı kendiniz yapacağınızda ekranda kredi tipi, kredi tutarı, çekilen vade, kredinin aylık taksit tutarı, ödenen toplam taksit sayısı bilgilerini doldurmanız gerekir. Ödenen taksit sayısına 1 girilmesi gerekmektedir. Hesaplama aracında kredinin tamamını kapatma seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu seçenek ile ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinizi eken kapatarak bu işlemden elde edeceğiniz kar ile ödemeniz gereken tutarı hesaplayabilirsiniz.

İlgili Konu : Yatırım Hesabı Nedir

Kredi Ara Ödeme

Çekilen kredinin belirli bir taksit sayısı ödendikten sonra toplu olarak bir kısmının peşin yatırılmasına Akbank kredi ara ödeme denilmektedir. Ara ödemenin toplu ödemeden bazı farklılıkları vardır. Kredi için ara ödeme yapıldığında kredi ara ödemesi mevzuatı gereği banka ara ödeme tutarı kabul edip yeni ödeme planını oluşturmak zorundadır. Fakat kredinin kalan vadesi için değiştirme yani düşürme ya da artırma yapmak zorunda değildir. Sizin böyle bir talebiniz olduğunda banka bunu değerlendirir ve kararını bildirir.

Kredi ara ödemelerinde vade değişikliği banka ve kredi müşterisi arasındaki anlaşmaya bağlı olarak şekillendirilir. Ara ödeme hesaplaması yapmak için de bankaya gitmenize gerek kalmadan, internet şubesinden kredi hesaplama aracından kredi ara ödeme hesaplaması yaptırabilirsiniz. Bu aşamada yine aynı ekrana kredi bilgileri girilir ve kredi ara ödeme seçeneği seçilerek elde edeceğiniz kar – zarar tablosu ve yeni ödeme planı ekrana gelir. Buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Finans Bank Kredi Kartı Yapılandırma Ücret İadesi

Bazen kredi taksitini fazla ödemek isteyebilirsiniz. Bunun için de Akbank taksit tutarından fazla ödeme seçeneğini seçerek elde edeceğiniz kar – zarar hesaplamasını yapabilirsiniz. Taksit tutarından ne kadar fazla ödeyeceğinize göre o oranda elde edeceğiniz karda değişmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*