Akbank Direkten Kredi Notu Öğrenmek

Akbank Direkten Kredi Notu Öğrenmek

KREDİ NOTU NEDİR?

Kredi notu kısa bir tanımlama ile sizin finansal karnenizdir. Çekmiş olduğunuz kredilerin, kullandığınız kredi kartlarınızın ve tüm ödeme ve harcamalarınızın tutulduğu sistem daha sonra kullanacağınız maddi kaynaklarınız için referans teşkil etmektedir. Kredi notunuz önceden yapmış olduğunuz kredi kartı ve kredi ödemeleriniz baz alınarak hesaplanmaktadır.

Türkiye’de kredi notu 0 – 1900 puan arasında değişmektedir. Bu puanlamaya göre 0 çok riskli, 1900 ise risksiz bir puandır. Risk puanları şöyledir;

– Çok riskli 0-799

– Orta riskli 800 -1299

– Az riskli 1300-1499

– İyi 1500-1699

– Çok iyi 1700-1900

İLGİLİ KONU : E Devlet Kredi Notu

Bu puanların alınmasında farklı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler şöyledir;

– Kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıklarınız %30,

– Hesabınız ve borç durumunuz %25,

– Aldığınız yeni bir kredi %20,

– Ne kadar kredi kullandığınız ,

– Diğer unsurlar .

Kredi notu belirlenirken dikkat edilen en önemli unsurlar adınıza kayıtlı ödemelerin zamanında yapılmış olmasıdır. Zamanında yaptığınız ödemeler kredi notunuzun yükselmesine sebep olacaktır. Kredi kartı borcunuz ya da kredilerinizi zamanında ödemiyorsanız kredi notunuzda büyük düşüşler yaşanacaktır. Ödemelerinizi ödeme gününden 1-2 gün önce hallederek notunuzu yükseltebilirsiniz.

AKBANK KREDİ NOTU ÖĞRENME

Akbank’a bir kredi başvurusunda bulunduğunuzda sistem direkt olarak sizin kredi notunuza bakacak ve kredi başvurunuzu ona göre onaylayacak ya da reddedecektir.

Eğer kredi notunuz kredi almanıza yetecek kadar yüksek değil ise, kredi ve kredi kartlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzda ki yükselme ile tekrar bireysel kredilere başvurabilirsiniz. Puanınız 800’ün üzerindeyse kredi almanız olası demektir. Fakat kredi notunuz 1400 ve üzeri ise Akbank’tan kredinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Bir krediye başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir, sonuçlara göre kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için Akbank Direkt’ ten kredi notu öğrenme ile kolayca işleminizi yapabilir, krediye başvururken tereddüt yaşamazsınız.

İlginizi çekebilir  Bankaların Kredi Yaş Sınırı

Sadece 3 adımda kredi notunuzu öğrenmek için;

Öncelikle telefonunuza Akbank Direkt Mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Kullanıcı adı ve parolanız ile Mobil Bankacılığa giriş yaptıktan sonra “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım” menüsüne tıklamanız gerekmektedir. Son adımda menüdeki “Risk Raporu” (KKB)’ye tıklayarak Findeks Kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*